Det var en stund siden jeg legger ut tutorial innlegget. Dette innlegget har skrev for en stund siden, men har ikke tid å sette sammen bilder før nå.
Før påske min minste niese var med til Stoff og stil for å kjøpe noe stoffer.
Det var veldig spennende å være med, gikk rundt å kjenne på olike stoffer. Hun fikk lov velge ut et stoff som jeg skal sy en somme kjole til henne.
Det du trenger er 80cmx120cm bomull stoff, sytråd i samme som stoff og strikke tråden.
Målene er til en 3,5 år men målene kan dere endre.
Vi begynner med toppen. Tar den minste rektangel. Brett stoffet dobbelt rett mot rett og syr sidesømmmen, deretter stryker sidesømmen .
Overlock øverst i kanten av toppen.
Så er det å sy vaffelsøm til toppen. Først skal du spole på den elastiske undertråden for hånd og at det er lurt å strekke i strikken når du gjør det.
Bruker rettsøm med lengste stinglengden for å sy.
Begynn å sy vaffelsømmen på toppen, la første runde møtes slik at du får festet strikken litt, skrå deretter ned slik at forrige rundes strikk går kant i kant med foten (Jeg brukt foten som avstandsmåler, men du kan jo også markere andre avstander. Hvor tett vaffelsømmen er det du som velger. ) så er det bare å sy rundt og rundt og rundt til den høyden du ønsker. En liten tips er å feste godt på begge sider så ikke strikken rakner og hele vaffelsømmen går opp.
Sånn ser det ut på vrang til venstre og rett til høyre.
Nå syr vi kjole delen. Legger største rektangel dobbelt rett mot rett og syr sidesømmen sammen. Overlock og legg opp ca. 3 cm kanten på nederste skjørt kanten.
Syr 2 parallell rettsømmen med lengste trådlengden. på øverste kanten av skjørtet.
Markerer med nåler hvor midt fram på skjørtet. Drar sammen tråder ved midt fram markeringen.
Fordeler rynkene likt rundt skjørtet og nåler sammen rett mot rett med toppen. Syr sammen toppen og skjørtet sammen med rettsøm og overlocke etterpå.
Dette er smak og behag, men jeg ville ha stropper på kjolen for å holde den på plass. Klipper ut 4 stk strimler på 5x15cm, brett rett mot rett og syr langs kanten.
Bruker sikretsnål for å vrenger stroppene, deretter stryker.
Mål forstykke og fest stroppene. En god regel for forstykket er at stoppen skal festes 1/3 av forstykkets størrelse inn på stoffet. Bakstykket kan man ta samme regel og legge på 1 cm eller 2 innover. Litt for at stroppene ikke skal skli ned så lett.
Lillemor synes det er mye penere med to stropper foran og knuter på nakken I stedet for to stropper på skulder.